گزارش آموزش و پرورش از مجموعه حیات طیبه

کدمطلب: mvfv4D4s      تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ۱۱:۴۷:۵۸

مصاحبه با بهمنی، مدیر مجموعه حیات طیبه

بخش اول مصاحبه با مدیر مجموعه آموزشی – فرهنگی غیردولتی حیات طیبه تقدیم نگاه مخاطبان سایت آموزش و پرورش ناحیه دو مشهد می‌گردد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش ناحیه دو مشهد، بهمنی مدیر مجموعه حیات طیبه است و به گفته خودش صرفاً به دلیل احساس نیاز شدید به تدوین، تبیین و ترویج تعلیم و تربیت اسلامی و سبک زندگی اسلامی-ایرانی  سمت‌های قبلی خود در شرکت توانیر رها کرده و در چند سال اخیر خود و خانواده‌اش را وقف مجموعه حیات طیبه با هدف آموزش فرهنگ اصیل اسلامی کرده. وی متولد ۱۳۵۵ و دارای مدرک مهندسی برق از دانشگاه فردوسی است و از سال ۱۳۸۵ تحقیقات کشوری در مورد فرهنگ اسلامی و شیوه‌ها ی آموزش و یادگیری را آغاز نموده که سرانجام در سال ۱۳۹۳ مجموعه حیات طیبه را با یک افق ۵۰ ساله تأسیس کرده‌است.
مصاحبه ذیل با ایشان به عنوان تنها نماینده حاضر از اداره آموزش و پرورش ناحیه دو در نمایشگاه بین‌المللی قرآن عترت و نماز مشهد برای سومین سال پیاپی، صورت پذیرفته است.آقای بهمنی سلام؛ ممکنه ما رو اجمالاً با مجموعه خود آشنا کنید؟
سلام به شما و همه مخاطبین سایت آموزش و پرورش ناحیه دو. مجموعه حیات طیبه با هدف بسترسازی برای تربیت افراد جامعه است و ایده‌ی آن از سال ۸۵ با دغدغه‌های تربیتی در ذهن ما شکل گرفت. بر همین اصل بعد از شکل گیری این ایده به تحلیل و آسیب شناسی حدود ۴۰ مدرسه برتر در سطح کشور (به‌عنوان بهترین وضعیت موجود) پرداختیم. از طرف دیگر با کمک اساتید حوزه و دانشگاه در قم و تهران و مشهد بین ۱۰ تا ۱۲۰۰۰ هزار ساعت کار علمی عملی روی طرح و نتایج آسیب‌شناسی‌ها به‌منظور استخراج و تدوین وضعیت مطلوب صورت گرفت که نهایتاً منجر به تهیه نقشه راه حرکت از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب گردید. ما برای رسیدن به وضعیت مطلوب برنامه‌ای ۵۰ ساله را تدوین کردیم که از ماقبل تولد تا ۲۱ سالگی فرد بصورت مستقیم و از ۲۱ سالگی به بعد را بصورت غیرمستقیم شامل می‌شود. ان‌شاءالله طبق نقشه‌راه طراحی‌شده، گام‌به‌گام نسبت به توسعه و تکمیل مجموعه برای تحت پوشش قراردادن تمامی مخاطبین و توسعه و الهام بخشی و ارادئه‌ی الگو و توانمندسازی دیگر مجموعه‌های دغدغه‌مند اقدام خواهدشد. در حال حاضر ۳ مرکز مستقل اما کاملاً هماهنگ زیر نظر این مجموعه تأسیس‌شده و مشغول فعالیتند:
دبیرستان‌های پسرانه و دخترانه (متوسطه اول) حیات طیبه
و مرکز تخصصی جذب، آموزش و معرفی نیروی انسانی توانمند (مدیر، معاون، مدرس، معلم، مربی، کادر،…) به دیگر مراکز متقاضی

در مورد برنامه ۵۰ ساله بیشتر توضیح می‌دهید؟
طبق رهنمودهای قرآن و عترت و منویات مقام معظم رهبری و طرح تحول آموزش و پرورش که در سال ۹۰ ابلاغ شد، تلاش ما براین است تا ان‌شاءالله، در پایان برنامه ۵۰ ساله، افراد رشدیافته در بستر این مجموعه که با دید حکومت جهانی اسلام طراحی شده، مطابق با الگوهای اسلامی-ایرانی افرادی مؤمن، انقلابی، مؤثر و البته پویا درجامعه جهانی باشند.
آقای بهمنی ممکن است کمی راجع به شکل کار در مدرسه توضیح دهید؟
روش مدارس ما بر این است که با لحاظ “کرامت انسانی”، به توانمندی و علایق بچه ها “اعتماد”شده، هر دانش‌آموز براساس توانمندی و علایقش “مسئولیت‌”های متعددی را در مدرسه برعهده‌دارد و تمامی کارها تا جای ممکن توسط خود آنها انجام می‌شود که این، فضایی بسیار جذاب، شیرین و با آموزندگی عمیق و بعبارتی “تربیت دربستر” یا “تربیت در صحنه” را برایشان رقم‌می‌زند. ما در مدرسه زمان‌های آموزشگاه را در دوقسمت تعریف می‌کنیم. یک قسمت درون مدرسه تا ساعت ۲ بعد ازظهر که شامل فعالیت‌های متداول آموزشی است و از ساعت ۲ به بعد که فعالیت‌های فرامدرسه آغاز می‌شود. البته بواسطه برنامه‌ریزی‌های جامع و هماهنگ، دانش‌آموزان تفکیک خاصی بین نوع فعالیت‌ها قائل نیستند و به‌شکرخدا چه در زمینه علمی و درسی و چه درزمینه فعالیت‌های فرامدرسه، از درخشش خاصی برخوردارند.
در فعالیت های فرا مدرسه ما تلاش می‌کنیم تا دانش‌آموز ابتدا استعداد خود را یافته و سپس با راهنمایی اساتید در همان مسیر گام بردارد و آینده‌ی درخشان و ارزشمندی را برای خود را رقم بزند. بر همین اصل، با نهادهای مختلف از جمله حوزه‌های علمیه، دانشگاه فردوسی، دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)، دانشگاه اما‌م‌صادق(ع)، دیگر مدارس همسو، مساجد، کانون‌ها و فرهنگسراها، مراکز فرهنگی هنری ورزشی تفریحی (از جمله اردوگاه ثامن‌الحجج(ع)، انجمن خوشنویسان ایران،…)، برخی شرکت‌های تولید و عرضه محصولات فرهنگی و غیره به تفاهم‌های خوبی در همکاری و هم‌افزایی رسیده‌ایم و امیدواریم بتوانیم همچنان با مراکز و نهادهای مختلف بیشتری تعامل و هم‌افزایی ایجاد نماییم.
ممکن است کمی در مورد فعالیت های فرا مدرسه بیشتر توضیح دهید؟
فعالیت های فرا مدرسه‌ای ما بسیار گسترده است. از جمله برگزاری کلاس‌های متنوع علمی، فنی، مهارتی، فرهنگی، هنری، مذهبی، ذهنی و جسمی در تمام ۱۲ ماه سال و حضور فعال و مؤثر دانش‌آموزان در عرصه‌های اجتماعی (محلی، شهری، کشوری و بین‌المللی) که یک نمونه بارز آن حضور و غرفه‌داری دانش‌آموزان درنمایشگاه‌های متعدد از جمله نمایشگاه‌های بین‌المللی قرآن، عترت و نماز مشهد مقدس است. حضور امسال ما برای سومین بار پیاپی رقم خورد. در سال اول ۶ غرفه و در سال دوم ۱۵ غرفه به ما اختصاص داشت. اما در سال سوم با توجه به آن که تعداد غرفه ها از ۷۰۰ به ۱۰۰ کاهش پیدا کرد (با توجه به تغییر مکانی نمایشگاه از نمایشگاه بین المللی به باب الجواد(ع) حرم مطهر)، از بین ۱۳۰ مؤسسه فرهنگی متقاضی، فقط به ۱۳ مؤسسه برتر، تک غرفه‌هایی دادند که با توجه به درخشش دانش‌آموزان ما در نمایشگاه‌های قبلی، به‌لطف خدا، تعداد ۲ غرفه به ما اختصاص یافت. در همین‌جا از نظرمثبت و همکاری اداره کل آموزش-پرورش، واحد قرآن و عترت ناحیه۲ و مسئولین نمایشگاه تشکر و قدردانی مینمایم.
علی‌رغم کمبود فضا نسبت به سال‌های قبل و همچنین اینکه نمایشگاه دقیقا همزمان با امتحانات مهم نهایی و پایان سال تحصیلی برگزارشد، بحمدلله با برنامه‌ریزی و همت خوب بچه‌ها، حدود ۴۰ عنوان فعالیت توسط خانواده حیات طیبه در همین دوغرفه صورت پذیرفت که سبب شد غرفه ما از سوی ناظرین محتوایی غرفه‌ها در نمایشگاه امسال نیز به عنوان غرفه نمونه، برگزیده‌شود که ضمن تبریک به عزیزانم در خانواده حیات طیبه، از زحمات و اجرای خوبشان، صمیمانه قدردانی و سپاسگزاری می‌کنم.

استقبال مردم از غرفه شما چگونه بود؟
حضور و استقبال مردم از غرفه، فوق‌العاده چشمگیر بود. یکی از مهمترین دلایل را می‌توان حضور صرف دانش آموزان در غرفه‌های ما دانست و جالب است بدانید زمانی که امسال دکتر سید جواد حسینی، معاونت سیاسی – امنیتی استانداری خراسان رضوی (مدیر کل سابق آموزش و پرورش استان ) به غرفه ما رسیدند، با توجه به حضور سال‌های گذشته ایشان در نمایشگاه، غرفه ما را کاملاً می‌شناختند؛ طوری که بسیاری از برنامه‌های سال‌های گذشته نیز در خاطر ایشان بود و غرفه ما را به شدت مورد لطف قراردادند. از جمله مؤثرترین برنامه‌های مجموعه حیات طیبه، می‌توان از ثبت نام طرح بین‌المللی جای پای یار (نظاقت مسیر و خدمت داوطلبانه به زائرین پیاده کربلا در ایام اربعین حسینی در مسیر نجف تا کربلا) نام برد  که با هماهنگی و هم‌افزایی خودجوش نمایندگان استان‌های دیگر، در سال گذشته توفیق ثبت‌نام و اعزام ۱۰۰۰ نفر از ایران و چند کشور دیگر را پیدا کردیم و از ستون ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ مسیر نجف تا کربلا پوشش داده‌شد و ان‌شاءالله امسال برنامه‌ریزی اعزام ۵۰۰۰ نفر و پوشش کامل مسیر را داریم. برای اطلاعات بیشتر راجع به این طرح فراملّی و ثبت‌نام، از علاقمندان دعوت می‌کنم به آدرس سایت مجموعه (www.mhat.ir) یا بصورت حضوری به آدرس ما (خ.فدائیان اسلام۶) مراجعه یا با تلفن‌ (۰۵۱۳۸۱۱۲۸۰۰) تماس‌حاصل فرمایند. از برنامه‌های دیگر ما می‌توان به طب و تغذیه اسلامی-ایرانی اشاره کرد که تحقیقات و اجرای آن توسط دانش آموزان صورت گرفته و در بروشورهایی در اختیار مخاطبین قرار می‌گرفت و البته اعضای حیات طیبه نیز سعی در اجرا و پایبندی به آن دارند. از برنامه‌های دیگر ما دوربین مخفی فرهنگی بود که تلاش داشتیم در این بخش اخلاق اسلامی و فرهنگ‌شهروندی را با استفاده از زبان طنز و هنر نهادینه کنیم. عرضه بسته‌های مناسب فرهنگی، مصاحبه‌گری و تشکیل ستادخبری، مستندسازی، پذیرایی صلواتی بعدازافطار، جلسات محفل انس با قرآن و حلقه‌های معرفت برای نوجوانان، سفره‌های افطار صمیمی، کمک به سایر غرفه‌دارن و بسیاری فعالیت های دیگر که در طول برگزاری نمایشگاه در غرفه های ما ارائه شدند، تنها نمونه ای از فعالیت‌های سالیانه مجموعه تربیتی و دینی حیات طیبه است.
تذکر این نکته بسیار مهم است که در این مدارس، آنچه که اهمیت دارد کرامت دانش آموزی و انسانی و تمرین تقوا، خودکنترلی و مسئولیت‌پذیری کامل دینی در اجتماع توسط تمامی اعضای خانواده حیات طیبه است.
ادامه مصاحبه در همین سایت…

Views: 1154